Onurlu Hırsızlar 10- Ve ChaO yakalandı

Onurlu Hırsızlar’a bir süre ara vermiştim. Verdiğimiz arayı kapatmaki çin bu sefer uzun bir bölüm yayınlıyorum.

Ve 7 Ağustos 2008, 19.46’da Mr. Yarrix adıyla görünen mail mryarrix@googlemail.com adresinden gönderilmişti.

Mailde ChaO’nun tutuklanmış ya da vurulmuş olabileceği yazıyor ve yardım isteniyordu:

“Merhaba, ben çeşitli sekilerde ChaO ile mailleştiğinizi biliyorum. ChaO Türkiye’ye gitmişti. Antalya’da silahlı çatışma olmuş ve bununla ilgili 23 kişi yakalanmış, ChaO ve 2 kişi kaçmayı başarmışlar ama ChaO’nun vurulduğunu duydum, biz hiçbir şekilde ondan haber alamıyoruz. ChaO Interpol ve CIA’in arananlar listesinde olduğu için dosyayı savcılık hemen gizli statüsü koymuş. Siz gazetecisiniz belki duydunuz ya da haber alabilirsiniz diye düşündüm? Ya da gizli olsa da kimler tutuklanmış, kimler vurulmuş öğrenebilir misiniz?”

Mr. Yarrix kimdi? Beni nereden tanıyordu?  Mailimi nasıl bulmuştu? Olayla ilgili neler biliyordu?

Bu konulara açıklık getirmesi için bir mail attım. Gelen cevapta, kendisinin Crime Enforcers üyesi bir Türk olduğunu belirten Mr. Yarrix şunları aktarmıştı; “Ben de Crime Enforcers Crew üyesiyim ve Türküm. Bizim kendi mesajlaşma alanlarında (gizli) Kier olayını çok tartışmıştık. Hatta sizin Kier’e özellikle bilinçli olarak yardım ettiğinizi düşünmeye başlamıştık ama Kier’in bilgisayarı ve hard disk imageler ele geçince, Kier’in avukatları ile ve Sadun’a yazdığı yazılar, bütün chat logları gibi birçok veriden sizin olayın dışında olduğunuza emin olmuştuk. Kier’in siz dahil yaptığı tüm chat loglar ve tüm maillerinin kullanılmaya başladığı süreden itibaren logları bizim elimize geldi. Hatta adım adım yazı dizisini bölümlemesi, size o şekilde yayınlanmasını istemesi, yazı dizisinde isimlerinin baş harfleri olmasına rağmen orijinalindeki tam isimler vs. adım adım izledik. Kier amacını çok net olarak izah ettiğinden ChaO size karşı biri değildi. Neyse, olayın zaman aralığını biliyoruz sadece. Bu hafta pazartesi akşam ile Çarşamba günü sabah arasında bir anda olmuş. Yerel bir TV ya da bilinen unlu TV’lerden sadece biri ara haberde bahsetmiş. Bilgiyi bize verene ulaşma şansımız yok onun için başka hiçbir şey bilmiyoruz. Bu saate kadar ChaO bize haber ulaştıramadığına göre sanırım olay doğru. Ama dediğim gibi çapraz doğrulama yapabilecek herhangi bir kaynak bulamadık ve size yazdım ben. Antalya bölgesinde sanırım muhabir arkadaşlarınız vardır ve onlara bilgi gelmiştir, ve tahminimize göre gizlilik kararı çıkmış ve haber iptal(ya da teknik olarak nasıl deniyorsa) edilmiş.”

Mr. Yarrix’in bahsettiği konular, ChaO’yu tanıdığını ve olayları detaylarıyla bildiğini gösteriyordu.

Antalya’daki ajans muhabirleri bu yönde bir duyum almamıştı. Emniyet’te de herhangi bir bilgi yoktu. Ulaşılabilecek tüm haber kanalları aranmış ama herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştı. Eğer mailde bahsedilenler doğruysa, gerçekten olay çok iyi kapatılmıştı. Kimsenin ruhu bile duymamıştı!

Mr. Yarrix’le bu yazışmalar yapılırken ChaO’nun mailine de bu konunun gerçek olup olmadığını anlamak üzere bir mail gönderilmişti. İddia aktarılmış ve cevap beklenmeye başlanmıştı.

ChaO’dan herhangi bir cevap gelmezken Mr. Yarrix yeni bilgilere ulaşmıştı. Çatışmanın polisle değil iki grup arasında yaşandığı, ChaO’nun kaçırılmış olabileceği yönünde iddiaları vardı.

Bu yazışmaların ardından Haber7com’da 12 Ağustos’ta ChaO’nun kaybolduğunu da içeren bir haber yayınladı. Haberde Kier’in yarı çıplak fotoğrafı, kayboluşu ve ortaya attığı bazı iddialarla, ChaO’nun kaybolduğuna dair bilgileri vardı.

WIRED’IN DİKKATİNİ ÇEKEN HABER

Bu haber Türkiye’de pek yankı uyandırmasa da ABD teknoloji dergisi Wired’ın dikkatini çekmişti. Eski bir hacker olan ve şimdi teknoloji haberleri yapan Kevin Poulsen,  Haber 7’deki bu haberi Wired’a taşımıştı.

Elbette ki Kevin Poulsen Haber 7’nin sıkı bir takipçisi değildi. Muhtemelen birileri ChaO’nun ortadan kaybolduğunu kamuoyuna duyurmaya çalışıyordu. Haber Kevin Paulsen’e tercüme ederek aktarılmıştı. Haberin Wired’da yayınlanmasıyla bazı Dark Market üyeleri başta Lord Cyric olmak üzere haberin altına yorum yazmaya başladılar. Lord Cyric, Kevin Poulsen’i ve Haber 7’yi spekülatif haber yapmakla suçluyor ve ChaO’nun FBI tarafından yakalandığını iddia ediyordu. Dark Market üyelerini büyük bir korku sarmıştı. Ortalık fena karışmıştı.

Bir ihtimal daha vardı. ChaO son dönemde fazlaca ön plana çıkmış ve bu da herkesin dikkatini çekmişti. ChaO kamuoyunu ortadan kaybolduğuna inandırarak yer altına çekilmek isteyebilir miydi? Bu da güçlü bir iddiaydı. Sonuçta illegal işler yapan birinin basına bu kadar sık bilgi vermesi, kamuoyunun dikkatini o yöne çekilmesine sebep olabilirdi. En iyisi kamuoyuna ortadan kaybolduğuna inandırmak olabilirdi. Zaten Mr. Yarrix’in mailindeki gibi bir çatışmanın duyulmaması imkansızdı. Mr. Yarrix ChaO’nun kendisi olabilir miydi? Önce Maydın’ı deşifre edip, ardından ortadan kaybolduğuna kamuoyunu ikna edeceksin. Ki Maydın’ın Crime Enforcers’ın başına geçtiği de söyleniyordu. Fena bir plan değildi. Belkide yakalandığında yerine kendisini yakalayanların geçmesini engellemek ve yakalandığını kamuoyuna duyurmak için böyle bir yol seçmişti.

DarkMarket gibi büyük bir organizasyonun kurucusu yakalanmış olsa idi mutlaka birçok yerde haber olacaktı. Ancak günler geçiyor herhangi bir açıklama yapılmıyordu. ChaO’nun tüm siteleri de aktifti. Büyük olasılıkla ChaO yer altına çekilmişti. Mr. Yarix de artık mail göndermiyor ve gönderdiğim maillere cevap vermiyordu. Son mailini 12 Ağustos’ta göndermiş ve bir daha da sesi soluğu çıkmamıştı.

Emniyet açıkladı: Dünyanın en iyi ikinci hackerı yakalandı

Mr. Yarrix’in mailinden 20 gün sonra 28 Ağustos’ta İstanbul Polisi’nin düzenlediği bir operasyonla gözaltına alınan hackerlardan bahsediliyordu. Dünyanın en iyi ikinci hackerı diye kamuoyuna lanse edilen haberde yakalanan hackerın adının Ercan F. Olduğu belirtilmişti. Yakalananların kod adları ise ‘Travma’, ‘Seagate’, ‘Energyzer’ olduğu belirtilmişti. Haberlerde verilen bilgiler arasında operasyonun FBI’ın verdiği bilgilerle yapıldığı da vardı. Acaba ChaO bu ekibin içinde olabilir miydi?

Tam da ChaO ortadan kaybolduktan sonra hacker çetesinin çökertilmesi oldukça manidardı. Ancak resmi kaynaklar böyle bir bilgiyi doğrulamıyorlardı. Operasyon yapılan ekibin içinde ChaO kod adlı kimse yoktu.

Acaba ChaO bu ekiple yakalanmamış ama açıklanmıyor muydu? FBI bu işin içinde miydi? İlerleyen günlerde FBI bu konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Genelde tamamladığı operasyonları duyuran FBI’dan bu sefer ses çıkmamıştı. Ya operasyon devam ediyordu ya da bu ekip biraz abartılmıştı.

BİR BASIN TOPLANTISI DAHA

12 Eylül 2008 tarihinde İstanbul Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü bir basın açıklaması yapacağını duyurdu. Polisler açıklama için harıl harıl çalışıyordu. Gerçekten çok önemli bir konu olmalıydı. Basın açıklamasının yapılacağı oda hazırlanmıştı. Önce gözaltına alınanlar araçlara bindirilerek adliyeye gönderildi. En önde siyah tişört ve kot pantolon giymiş adamın adı Çağatay Evyapan’dı. Siyah tişörtünün üzerinde kollarını iki yana açmış, omzunda kartal bulunan, uzun paltolu bir adam figürü vardı. Adeta Çağatay Evyapan’ın kelepçeli ellerine nazire edercesine tişörtünü süslüyordu. Saçları kısa tıraşlı, birkaç günlük de sakalı vardı. Elleri arkadan kelepçelenmiş ve koluna da bir polis girmişti. Basın mensuplarının sorularına tebessüm ederek kendisini bekleyen polis arabasına bindi.

Şüpheliler adliyeye gönderildikten sonra polis basın açıklaması için hazırlanan odaya davet etti basın mensuplarını.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamadan:

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğümüzce “Suç İşlemek İçin Örgüt Kurmak, Teşekkül Halinde Banka Aracı Kılınarak Kredi Kartı Kopyalamak, Sahte ATM Düzeneği İmal Etmek Ve Yurtdışına Pazarlamak” olayı ile ilgili olarak 08.09.2008 tarihinde başlatılan operasyon çerçevesinde; Bankaların ATM/BTM cihazlarına düzenek yerleştirmek suretiyle, bankamatikler üzerinden işlem yapan vatandaşların kart bilgileri ile şifrelerini ele geçiren ve elde ettikleri bu bilgiler ile kartların ikizini üreterek vatandaşlarımızı dolandıran şahısların, aynı zamanda sahte ATM/BTM tuş takımı ve kart giriş haznesi imal ederek bu cihazları yurt dışına sattıkları tespit edilmiştir. 08.09.2008 günü ilimiz Beyoğlu, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Küçükçekmece ve Tuzla ilçelerinde tespit edilen adreslerde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda; toplam 7 şahıs yakalanmış olup, şahısların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda; başta Amerika, Kanada, Fransa, İngiltere, İsveç, İspanya, Brezilya, Macaristan, Güney Afrika ve Sırbistan’a gönderilmek üzere hazırlanmış çok sayıda ATM Tuş Takımı ve Kart Giriş Haznesi ele geçirilmiştir. Yakalanan 7 şahıs, haklarında düzenlenen soruşturma evrakı ile birlikte 12.09.2008 günü adli makamlara sevk edilmiştir.”

CHAO İLE KARŞILAŞMA

Bugüne kadar ChaO takma adından başka hakkında hiçbir bilgi bulunmayan şahsın gerçek adının Çağatay Evyapan olduğu açıklandı. Bu bilgi oradaki birçok kişi için sıradan bir şeydi ancak konuyu en başından beri takip ettiğim için şaşkınlığımı gizleyemedim. Yüzünü hiç görmediğim, birçok kez mailleştiğim ChaO az önce önemden geçmişti. Basın kuruluşları olayın önemini bilmedikleri için genel görüntüler almayı uygun bulmuşlardı. Bu nedenle basında yayınlanan tüm ChaO fotoğrafları benim çektiğim fotoğraflardı.

‘Beni FBI bile yakalayamaz’ diyecek kadar iddialı laflar eden, 8 yıldır peşinde birçok teşkilatı koşturan ChaO yakalanmıştı. Hem de Mr. Yarrix’in ‘ChaO yakalandı’ dediği mailden bir ay sonra.

ChaO nasıl yakalanmıştı? Polis bu konuda ser verip sır vermiyordu. ChaO’nun 7-8 ay kadar takip edildiği bilgisi verildi. Takip sonrası ChaO’nun Tuzlada yaşadığı villaya baskın yapılarak yakalanmıştı. Polis baskın görüntülerini de basına dağıttı. Demirperde ülkelerinden birinde yaşadığı söylenen ChaO, İstanbul’da yaşıyordu. Tuzla’daki villanın içi ise bir teknoloji üssünü andırıyordu. Onlarca bilgisayar, pos cihazları, kartlar, kart üretmek için kullanılan cihazlar doluydu. Baskın görüntülerinin yanı sıra takip sırasında çekilen bazı fotoğrafları da basına dağıtıldı. ChaO ATM cihazının başındayken, tatil yaparken, kız arkadaşıyla beraber eğlenirken fotoğrafları çekilmişti.

Operasyonda ele geçen malzemeler, şebekenin çalışma yöntemlerini ve ihracat yapılan ülkeleri ortaya çıkardı. 10 dilde hazırlanan sahte ATM tuş takımları ile birlikte sadece yurtdışında kullanılmak üzere pos makineleri dikkat çekiciydi. Ayrıca çok sayıda ATM tuşu, 1325 adet ATM kart giriş haznesi, 875 adet kart okuyucu, 457 adet bankalara ait manyetik şeritli kart, 240 adet elektronik devre, 231 adet entegreli kartel üzerine yazılmış ATM tuş takımı, 28 adet pos cihazı, 11 adet hazır hale getirilmiş ATM giriş haznesi, 10 adet hazır hale getirilmiş tuş takım seti, 5 adet ATM kart giriş haznesinin yapıldığı kalıp, sahte sürücü belgeleri ve kimlik belgeleri, sahte pasaport ile 20 Bin YTL üzerinde Türk Lirası ile 600 ABD Doları ele geçirilenler arasındaydı. Bu cihazlara ait çok sayıda yardımcı ürünün de ele geçirildiği açıklandı.  Ele geçirilip sergilenen ürünler arasında Kier’in bilgisayarı da vardı; acer 5520g.

DAHA ÖNCE DE YAKALANMIŞ

ChaO’nun yakalanmasıyla ilginç bilgiler ortaya çıkmıştı. ChaO daha önce de aynı suçtan tutuklanmıştı. Çağatay Evyapan Nisan 2000’de bilişim suçlarından yakalanmıştı. O tarihte yer alan haberlere göre Çağatay Evapan’ın daha önce de bu işten sabıkası vardı. Çağatay Evyapan 2000 yılında yakalandıktan sonra tutuksuz yargılanırken ortadan kaybolmuş ve bir daha kendisinden haber alınamamıştı. Yargılandığı davadan hüküm giydiği de bilgiler arasındaydı.

O dönemki olayla ilgili gazete haberlerinin birinde Çağatay Evyapan’ın İzmir’de birinde de İstanbul’da yaşadığı belirtilmişti. Sahte kredi kartı üreten Çağatay Evyapan o dönemde iş ortağının yakalanması üzerine tutuklanmıştı. Ortağı B. Ö  sahte kredi kartlarıyla kuyumculardan altın satın alıyordu. Bir kuyumcunun şüphelenmesi ve polise bildirmesi üzerine yakalanan B. Ö polise kiminle çalıştığını anlatmış ve bunun üzerine Çağatay Evyapan da yakalanmıştı.

8 YIL AYNI SAHTE KİMLİĞİ KULLANDI

Çağatay Evyapan 2000 yılında yakalandığında ‘Hakan Güneş’ sahte kimliğini kullandığı haberler arasında yer alıyordu.

Çağatay Evyapan tam 8 yıl sonra 2008 yılında yakalandığında üzerinden çıkan sahte kimliklerinden biri yine Hakan Güneş’ti.

Çağatay Evyapan'ın 2008 yılında yakalandığında kullandığı sahte nüfüs cüzdanı Hakan Güneş
Çağatay Evyapan'ın 2008 yılında yakalandığında kullandığı sahte kimlik. Aynı kimlik 2000 yılında da Evyapan'ın üzerinden çıkmıştı.

8 yıl aynı sahte kimliği kullanacak kadar kendine güvenen hacker. Gerçekten ilginç!

Yıllardır FBI’ın yakalamak için büyük bütçeler ayırdığı, dünyanın en büyük hackerı nasıl yakalanmıştı? Türk polisi ChaO’yu tamamen kendi imkanlarıyla yakaladığını ve uluslar arası organizasyonlardan yardım almadıklarını söylüyor. Yarrix’in ‘ChaO yakalandı’ maili sorulduğunda ise konu geçiştirildi. ChaO ne zaman, nasıl yakalanmıştı?

Emniyet 8 Eylül diyordu. İstanbul Tuzla’daki villaya baskın yapılarak yakalanmıştı. Yaklaşık 8 ay takip edilmişti. Emniyet bu açıklamaları yapmış, haber Türk basınında büyük yer bulurken, dünya basını da konuya ilgi göstermişti. Ancak dünya basınında farklı bilgiler de vardı.

Gerçekten operasyon büyük ses getirmişti. DarkMarket üyeleri ne yapacaklarını şaşırmış bir açıklama bekliyordu. Sıranın kendilerine geleceği korkusunun yanı sıra, olayla ilgili gelişmeleri de takip ediyorlardı.

Herkes biryerlere saklanırken DarkMarket yönetecisi ve ChaO’nun kankası Master Splyntr, forumun kapatılması gerektiğini belirten duygusal bir mesaj yayınladı.

HİKAYENİN ÖNCEKİ BÖLÜMLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

65 + = 68